Usmejte sa, nie všetky potraviny sú pre vaše zuby škodlivé!
Vedecké štúdie dokázali, že Manuka med má skutočné priaznivé účinky na zdravie ústnej dutiny, a napriek vysokému obsahu prírodného cukru účinkuje úplne iným spôsobom ako rafinovaný cukor.
Ochorenia ďasien predstavujú závažný problém a pokiaľ sa neliečia, môžu viesť k vypadnutiu zubov či potenciálne k srdcovým ochoreniam. Aj keď ste možno netušili, že máte tento problém, experti na dentálnu hygienu tvrdia, že ochorenia ďasien postihujú až 80% dospelej populácie.
Príznaky, ktorým by ste mali venovať pozornosť:
-
Krvácanie pri čistení zubov kefkou či zubnou niťou
-
Opuchnuté či ustupujúce ďasná
-
Pretrvávajúci zápach z úst
Kľúčom prevencie chorôb ďasien je udržiavať pod kontrolou problematické baktérie v ústnej dutine, aby sme minimalizovali tvorbu plaku a zápal ďasien. Samozrejme, zároveň aby sme neodstraňovali tie dobré baktérie, ktoré sú potrebné pre udržanie zdravého prostredia ústnej dutiny.
Našťastie, tento výskum preukázal, že vysoko-koncentrovaný Manuka med má inhibičný účinok na baktérie v ústnej dutine, ktoré spôsobujú tvorbu povlaku, zubný kaz a zápal ďasien. A na rozdiel od cukru, med nevytvára kyslé demineralizované prostredie v ústach (ktoré podporuje tvorbu zubného kazu). Manuka med má dokonca porovnateľné účinky s farmaceutickými antibakteriálnymi prípravkami, nakoľko sa potvrdilo, že má podobnú účinnosť pri redukcii tvorby zubného povlaku v porovnaní s antibakteriálnymi ústnymi vodami s obsahom chlórhexidinu.
Manuka med má navyše ďalšie výhody v tom, že je jemný voči tkanivám v ústnej dutine a má protizápalové a liečivé vlastnosti.
Ak nechcete prejsť na Manuka produkty pre ústnu hygienu, pozrite si aspoň zopár tipov ako na ústnu hygienu tak, aby ste si nespôsobili viac problémov ako úžitku.
Používajte menej zubnej pasty, spomeňte si na reklamy ukazujúce usmiatu modelku, ako si vytlačí na zubnú kefku dlhý pás zubnej pasty. NEROBTE TO. Výskumy potvrdzujú, že nadmerné používanie zubnej pasty a nadmerné čistenie kefkou môže viesť k narušeniu skloviny a zvýšenej citlivosti zubov. Zubári odporúčajú používať malé množstvo pasty veľkosti hrášku a ideálne je čistiť si zuby elektrickou zubnou kefkou.
Dávajte si pozor na ústne vody – denné používanie ústnych vôd na chemickej báze je jednou z najhorších vecí, ktoré môžete pre zdravie ústnej dutiny urobiť. Všetky tieto ústne vody obsahujú alkohol a iné dráždivé chemické látky, ktoré majú kyslé pH. Zbavujú tak vašu ústnu dutinu ochranného filmu a narúšajú rovnováhu medzi dobrými a zlými baktériami v ústnej dutine, spôsobujú vysušenie ústnej dutiny a zvyšujú náchylnosť na infekcie, dráždia tkanivo v ústnej dutine a narúšajú zubnú sklovinu.
A ďalší gól?
Chemické ústne vody môžu v skutočnosti zhoršiť zápach z úst. Vypláchnutie úst slanou vodou je skvelou prírodnou alternatívou (v pohári čistej vody rozpustite ½ až 1 čajovú lyžičku morskej či himalájskej soli)
Vyhýbajte sa výrobkom s obsahom laurylsulfátu sodného (SLS) – myslíte si, že veľa peny znamená čistejšie zuby? Používajte radšej prírodné pasty bez obsahu SLS a len v primeraných množstvách.