O infekcii Helicobacter pylori ste už určite niekedy počuli, jedná sa o celkom bežné ochorenie, ktoré postihuje asi dve tretiny svetovej populácie a často sa vyskytuje aj na Slovensku. Veľakrát nás s týmto problémom vyhladali aj naši zákázníci, rozhodli sme sa tejto téme preto povenovať viac v tomto článku.
Baktéria Helicobacter pylori vedie najmä k žalúdočným ochoreniam, ktoré môžu pretrvávať aj po celý život. Eliminácia tejto baktérie je náročná, pretože si helikobakter vytvára rezistenciu na antibiotiká. Hľadanie a skúšanie prírodných ciest liečby, môže byť preto často prínosné. Jedným z potenciálnych prírodných spôsobov liečby Helicobacter pylori je aj Manuka med. Je považovaný za jeden z najlepších prírodných pomocníkov na túto infekciu, keďže výskumy a štúdie ukazujú, že jeho výnimočné antibakteriálne vlastnosti môžu pomôcť v boji proti širokému spektru bakteriálnych a plesňových mikroorganizmov, ako sú Helicobacter Pylori, Staphylococcus aureus, Streptococcus faecalis alebo E. coli.
Čo sa v tomto článku dozviete:
- Čo je Helicobacter pylori?
- Ako sa prenáša Helicobacter pylori?
- Príznaky Helicobacter pylori
- Liečba Helicobacter pylori
- Antibakteriálna aktivita Manuka medu
- Potenciál Manuka medu pri liečbe baktérie Helicobacter pylori
Čo je Helicobacter pylori?
Helicobacter pylori je špecifická ľudská baktéria, ktorá infikuje sliznicu žalúdka a dvanástnika. Jedná sa o odolnú baktériu, ktorá je zodpovedná za gastritídu, vredy a iné žalúdočné problémy. Hoci u väčšiny ľudí baktéria Helicobacter pylori vykazuje len mierne alebo žiadne príznaky, neliečenie tejto infekcie môže v niektorých prípadoch viesť k vzniku veľmi závažných ochorení, ako sú chronická gastritída, žalúdočný vred, dvanástnikový vred, lymfóm (nádor lymfatických uzlín), či rakovina žalúdka.
Ako sa prenáša Helicobacter pylori?
Keď vedci v roku 1982 objavili Helicobacter pylori, zistili, že tento zárodok spôsobuje väčšinu žalúdočných vredov. Po celé desaťročia lekári verili, že vredy spôsobuje stres, fajčenie, korenené jedlá alebo iné nezdravé návyky. Helikobakter je bežný v krajinách alebo komunitách, ktoré nemajú čistú vodu alebo kanalizáciu, nehygienické podmienky teda prispievajú k jeho šíreniu. Prenášať sa môže kontaminovanou vodou, špinavými rukami, slinami alebo inými telesnými tekutinami infikovanej osoby.
Správna hygiena rúk a výživa, najmä častá konzumácia ovocia a zeleniny, príjem vitamínu C, teda môže pomôcť pri ochrane pred Helicobacterom pylori.
Príznaky Helicobacter pylori
Helikobakter sa po nakazení ďalej šíri a žije v ľudskom tele roky, kým sa objavia prvé príznaky, v niektorých prípadoch sa vôbec ani nemusia objaviť.
Štúdie zistili, že baktéria Helicobacter pylori spôsobuje 7 z 10 prípadov žalúdočných vredov a 9 z 10 prípadov dvanástnikových vredov, pričom je zodpovedná za 60 – 90% prípadov rakoviny žalúdka, ktoré sú však spolu s lymfómom menej časté. Zo všetkých ľudí nakazených helikobakterom len 1% postihne rakovina žalúdka.
Symptómy infekcie Helicobacter pylori môžu zahŕňať:
- Bolesť brucha, ktorá sa zintenzívňuje, keď je žalúdok prázdny
- Bolesť brucha alebo pálenie
- Neodôvodnené chudnutie
- Strata chuti do jedla
- Pocit nafúknutia
- Nevoľnosť
- Zvracanie
Ak vás trápia tieto ťažkosti a objaví sa aj niektorý z nižšie uvedených príznakov, vyhľadajte lekára:
- Stolica so stopami krvi, tmavočervená alebo čierna
- Silná a pretrvávajúca bolesť brucha
- Ťažkosti s prehĺtanie
-
Zvracanie s krvou
Liečba Helicobacter pylori
Liečba a eliminácia infekcie Helicobacter pylori je náročná, pretože táto baktéria si vytvára rezistenciu na antibiotiká a často sa môže vyskytnúť aj recidíva. Bežne sa lieči antibiotikami, čo pri nesprávnom užívaní môže viesť k zvýšenej rezistencii na antibiotiká a infikovaný sa tak dostáva do "začarovaného kruhu" a len veľmi ťažko sa helikobaktera zbaví. Nehovoriac o vedľajších účinkoch, ktoré sa môžu vyskytnúť. Pravdepodobne aj preto čoras stále viac ľudí uprednostňuje hľadanie prírodnej cesty na boj s infekciou a tu prichádza do obrazu Manuka med. Ak by ste o ňom ešte nepočuli rošku si ho priblížime.
Manuka med je svetový unikát, ktorý zbierajú a vyrábajú včely z nektáru kvetov Manuka (Leptospermum scoparium), veľmi odolného kríku, pôvodom z Nového Zélandu. Tento med má vlastnosti ako žiaden iný, a je to určite najviac skúmaný med na celom svete. Štúdie poukazujú na to, že má úplne nezvyčajné antibakteriálne a antivírusové účinky, ktoré môžete využiť aj pri liečbe helikobaktera. So svojou skúsenosťou sa podelil aj jeden z našich zákazníkov:
"Pred časom som si objednal med na Helicobacter. Mám lekársky potvrdenú absenciu, po užívani bez antibiotik. Potvrdzujem že na helikobarter naozaj pomáha - zničí, a je overený aj na imunitu." František
Antibakteriálna aktivita Manuka medu
Manuka med má prirodzene bohatý obsah Metyglyoxalu (MGO), zlúčeniny, ktorá zodpovedá za jeho antibakteriálnu silu, ku ktorej prispievajú aj enzýmy Manuka medu produkujúce peroxid vodíka. Manuka med sa preto radí medzi najsilnejšie prírodné antibiotiká.
Výnimočnú látku metyglyoxal môže med obsahovať v rôznych koncentráciach o jeho antibakteriálnej "sile" svedčí označenie MGO. V skratke môžeme povedať, že čím vyššia je úroveň MGO, tým vyššie sú antibakteriálne vlastnosti. V našej ponuke nájdete niekoľko rôznych ruhov Manuka medu:
- Ako sladidlo do nápojov, k vareniu, pečeniu, alebo na základnú podporu imunity sa hodí MGO 30+ a MGO 100+.
- Na každodennú ochranu a zlepšenie pohody môžete použiť MGO 250+ alebo MGO 400+ ktoré sú naše bestsellery
- Na akútnejšie, či cieľové použitie sa zamerajte na vyššie faktory MGO 550+ a viac.
Prečítajte si o použití Manuka medu viac.
Na obale môžete taktiež hľadať aj označenie. Ide o registrovanú ochrannú známku, ktorá zaručuje nezávislé testovanie medu certifikovanými a autorizovanými laboratóriami na Novom Zélande. Toto označenie nájdete na všetkých našich medoch od spoločnosti Manuka Health. Vďaka tomu si môžete byť istý, že dostanete med s výnimočnými vlastnosťami, ktoré ho preslávili.
Zistite viac o Manuka mede z Nového Zélandu!
Potenciál Manuka medu pri liečbe baktérie Helicobacter pylori
1. Antimikrobiálna aktivita
Manuka med môže inhibovať vývoj širokého spektra baktérií a mikróbov, a preto môže byť nápomocný aj pri baktériách odolných voči antibiotikám. Štúdie ukázali, že neperoxidová antibakteriálna aktivita Manuka medu, ktorá je stabilnejšia je spôsobená prítomnosťou enzýmu methylglyoxal (MGO), ktorý sa nachádza vo veľmi vysokých koncentráciách v Manuka mede vďaka nektáru kvetov Manuka.
2. Bakteriostatické vlastnosti
Bakteriostatická zlúčenina môže zastaviť rast baktérií a zabrániť ich šíreniu, čím sa zabráni vzniku infekcií.
Štúdia zistila, že Manuka med obsahuje fytochemikálie a antibakteriálne faktory, ktoré zastavujú vývoj baktérie Helicobacter pylori. To naznačuje, že Manuka med zabraňuje rastu baktérií inhibíciou rastového cyklu, takže baktérie sa už nemôžu množiť v žalúdku.
3. Baktericídna aktivita
Na základe štúdie o charakterizácii baktericídnych faktorov v mede sa zistilo, že med Manuka si zachováva svoje baktericídne vlastnosti (ktoré zabíja baktérie), a to aj po neutralizácii vlastností metylglyoxalovej zložky. To dokazuje prítomnosť ďalšej zlúčeniny v mede, ktorá prispieva k baktericídnemu účinku. Táto zlúčenina bola neskôr identifikovaná ako defenzín-1.
Manuka med teda obsahuje nielen peroxid vodíka a metylglyoxal, ale aj určité proteíny a zložky, ako je defenzín-1, ktoré majú pravdepodobne vplyv na Helicobacter pylori.
4. Zabraňuje prichyteniu baktérie k bunkám v žalúdku
Baktéria Helicobacter pylori sa môže naviazať na bunky žalúdka, čo spôsobí zápal žalúdka (gastritída). V priebehu času môže infekcia H. pylori zvýšiť riziko žalúdočných a dvanástnikových vredov.
Viskozita Manuka medu vytvára okolo baktérií vrstvu, ktorá im bráni prichytiť sa k výstelke žalúdka. Manuka med teda znižuje šance na poškodenie steny žalúdka a zabraňuje vzniku vredov. To nám ukazuje, ako Manuka med zabraňuje rozvoju baktérie Helicobacter pylori tým, že zabraňuje jej priľnutiu k hostiteľskej bunke.
5. Podporte liečbu vredu
Manuka med zabraňuje infekcii Helicobacter pylori nielen tým, že zabíja baktérie, ale aj tým, že chráni sliznicu žalúdka, má schopnosť znižovať účinok bakteriálnej aktivity a liečiť vredy.
Gastroprotektívny účinok Manuka medu proti žalúdočným vredom vyvolaným etanolom bol preukázaný v štúdii na zvieratách. Po liečbe Manuka medom počas niekoľkých týždňov bolo pozorované, že sliznica žalúdka bola úplne chránená pred poranením. Manuka med tiež vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam inhiboval proces peroxidácie lipidov, čím naznačil protivredový účinok.
6. Antioxidačné a protizápalové vlastnosti
Manuka med stimuluje imunitný systém a zlepšuje sekréciu rôznych imunologicky aktívnych látok, ktoré majú za úlohu zabíjať baktérie aktiváciou prirodzeného obranného mechanizmu organizmu. Tieto látky pomáhajú hojiť epiteliálne tkanivo a zabraňujú jeho ďalšiemu poškodeniu.
Tiež antioxidačné a protizápalové vlastnosti Manuka medu pomáhajú odstraňovať toxické látky produkované baktériami a zároveň zlepšujú trávenie.
Na záver, Manuka med nielenže znižuje aktivitu baktérií a bojuje proti infekcii Helicobacter pylori, ale tiež stimuluje imunitné zložky, aby pôsobili na baktérie. Pozývame vás vyskúšať Manuka MGO med a podeliť sa o svoj názor a skúsenosti.
Zdroje: