Viete aké sú účinky a vlastnosti včelej materskej kašičky?
Podľa viacerých štúdií, ponúka celý rad zdravotných výhod, a to hlavne na zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu a podporu hojenia rán.
Nielen Manuka med, ale aj včelia materská kašička je výnimočným produktom usilovných včeličiek. Táto krémová biela látka obsahuje vysoký obsah živín, ktoré pripravujú mladé včely na kŕmenie lariev kráľovnej v úli. Podľa viacerých štúdií ponúka celý rad zdravotných výhod a účinkov, a to hlavne na zmiernenie príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS). Okrem toho je skvelým prípravkom na podporu hojenia rán.
Materská kašička má vysoké výživové hodnoty a môže mať antioxidačné, antibakteriálne a protizápalové vlastnosti. A práve vďaka týmto vlastnostiam je materská kašička taká obľúbená a populárna. Konzumuje sa prevažne ústne alebo sa používa aplikáciou priamo na pokožku.
V nasledujúcich riadkoch si povieme o účinkoch, výhodách a vlastnostiach materskej kašičky a o výskumoch, ktoré tieto tvrdenia podporujú.
Výživová hodnota
Nutričný obsah včelej materskej kašičky je prínosom už vo svojej podstate. Poskytuje celý rad základných živín, ktoré sú potrebné pre zdravie a vitalitu.
Včelia materská kašička obsahuje:
- Vodu – 50 až 60%
- Proteiny – 18%
- Sacharidy – 15%
- Lipidy – 3 až 6%
- Minerálne soli – 1,5%
Okrem týchto zložiek sú jej obsahom aj malé množstvá vitamínov, minerálnych látok a viacerých druhov vitamínu B. Obsahuje tiež polyfenoly, ktoré predstavujú skupinu chemických zlúčenín obsiahnutých v rastlinách a sú významné vďaka bohatému zastúpeniu antioxidantov.
Príznaky menopauzy a materská kašička
Včelia materská kašička je výborným doplnkom pri riešení problémov počas menopauzy. Opierajúc sa o štúdiu, ktorá bola uskutočnená v roku 2018 a bola zameraná na účinok kombinácie štyroch prírodných zložiek, vrátane materskej kašičky, môžeme povedať, že materská kašička poskytuje značnú úľavu od nepríjemných príznakov vyskytujúce sa pri menopauze.
Výskumu sa zúčastnilo 120 žien, časť z nich dostala kapsule s včelou materskou kašičkou a kontrolná skupina placebo. Ženy v oboch skupinách zaznamenali zníženie symptómov, avšak tie, ktoré užívali kapsule mali výrazne lepšie výsledky.
Ďalšia nedávna štúdia zistila, že užívanie 150 miligramov materskej kašičky denne, počas 3 mesiacov má priaznivý účinok na zlepšiť hladiny cholesterolu u zdravých žien po menopauze.
Predmenštruačný syndróm – PMS
Materská kašička by mohla byť veľkým pomocníkom aj pre ženy, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom. Prejavuje sa zvyčajne nervozitou, podráždenosťou, prudkými zmenami nálad, únavou, depresiou, nadmerným smútkom, nechutenstvom, alebo naopak divokými chuťami, bolesťou brucha, hlavy, ale aj dočasne zvýšenou hmotnosťou.
Ako teda pomáha materská kašička pri PMS? Pozrime sa na štúdiu z roku 2014. Počas nej dali vedci 110 ženám buď kapsulu s obsahom materskej kašičky alebo placebo, a to raz denne počas menštruačného cyklu. Ženy, ktoré v štúdii užívali kapsuly materskej kašičky, mali počas dvoch mesiacov výrazne slabšie príznaky predmenštruačného syndrómu.
Hojenie rán s materskou kašičkou
Existujú aj ďalšie výskumy, podľa ktorých by mohla včelia materská kašička urýchľovať proces hojenia rán.
Napríklad výsledky laboratórnej štúdie, uverejnenej v časopise Nutrition Research and Practice ukázali, že včelia materská kašička môže významne zvýšiť pohyb fibroblastov na jednu ranu. Fibroblasty sú základnou bunkou väziva, ktorá koordinuje proces hojenia rán.
Včelia kašička a Diabetes 2. typu
Diabetes mellitus – cukrovka 2. typu sa vyskytuje prevažne u dospelých ľudí vo vyššom veku. Avšak čoraz častejšie sa diagnostikuje aj u mladých ľudí a veľmi zriedkavo aj u detí.
Včelia materská kašička môže byť veľmi prospešná pri cukrovke 2. typu. Istá štúdia hovorí, že užívanie materskej kašičky môže viesť k zníženiu hladiny cukru v krvi. V štúdii sa podalo 50 ženám s cukrovkou 2. typu buď 1 gramová dávka materskej kašičky alebo placebo, a to raz denne počas 8 týždňov. U väčšiny užívajúcej včeliu materskú kašičku namerali výrazne nižšie hladiny glukózy v krvi, takýto stav je pre cukrovkárov 2. typu veľmi prospešný. Zatiaľ sa bohužiaľ neuskutočnilo dostatočné množstvo výskumov so včelou materskou kašičkou.
Materská kašička a alergické reakcie
Ako je známe, včelie produkty zvyknú u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie. Výnimkou nie je ani včelia materská kašička. Správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) hovorí, že materská kašička môže u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie. Na pozore by sa mali mať napríklad ľudia s astmou alebo inými alergiami, pretože práve oni môžu mať vyššie riziko alergickej reakcie. Preto je zakaždým nevyhnutné poradiť sa s lekárom, a to v prípade, ak sa po užívaní materskej kašičky vyskytne ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov:
- žihľavka
- nadmerné svrbenie
- tráviace problémy, ako je bolesť brucha alebo hnačka
- nevoľnosť alebo zvracanie
- závraty alebo zmätenosť
- dýchavičnosť alebo iné dýchacie problémy
Materská kašička môže takisto reaktívne pôsobiť na niektoré lieky, ako napríklad lieky na krvný tlak. Preto sa aj v tomto prípade odporúča konzultácia s lekárom, a to skôr ako začnete užívať materskú kašičku. Vyhnete sa tak potencionálne nepríjemným reakciám.
Ako sa používa materská kašička?
Včelia materská kašička môže mať rôzne formy. Môžete ju užívať ústne (orálne) alebo ju v prípade poranenia alebo kožných ťažkostí aplikovať priamo na pokožku. Výsledkom výroby čerstvej materskej kašičky môže byť gélovitá látka. Iné druhy materskej kašičky sa buď lyofilizujú (sušia mrazom) alebo môžu byť v podobe prášku v pilulkách, kapsuliach, ktoré môžu okrem materskej kašičky obsahovať aj iné látky a výživové doplnky.
Aj napriek tomu, že neexistujú žiadne formálne pokyny týkajúce sa dávkovania, je dôležité, aby ste materskú kašičku začali užívať v malých množstvách. V prípade alergickej reakcie, by ste mali okamžite prestať užívať materskú kašičku a poradiť sa s vašim lekárom o ďalšom postupe.
Výskumy a štúdie, ktoré by hlbšie špecifikovali pozitívne účinky a prínosy včelej materskej kašičky, nie sú v súčasnosti zastúpené v takom množstve, ako by bolo potrebné. Včelia materská kašička má obrovský a my jej budeme pri ďalších výskumoch určite držať palce! Už doterajšie zistenia sú veľmi pozitívne a veríme tomu, že sa potvrdia v ďalších rozsiahlejších štúdiách.