Pre prípravu jednoduchého a výživného smoothie – využite kreativitu so zelenými bylinkami a ovocím s tekutým základom podľa vášho výberu – použite napríklad kokosovú vodu, rastlinné mlieko, či vodu, pridajte trochu Manuka medu a celé to premixujte. Vychutnajte si svoje super výživné smoothie.
TIP>> Pridaním lyžice (Manuka) medu do akéhokoľvek smoothie, získate skvelý spôsob ako si osladiť nápoj bez výkyvov hladiny cukru v krvi.
1. Krémové smoothie aj bez smotany
Dodjate smoothies krémovú konzistenciu a hustotu pridaním mrazeného banánu či avokáda, čerstvého kokosu alebo orechov (pozrite nižšie); surové orechy alebo orechové maslo (mandľové, kešu, z vlašských orechov alebo lieskových orechov) majú vysokú výživnú hodnotu a dajú sa premeniť na smoothie. (keď ich na noc necháte namočené vo vode budú mäkšie a ľahšie stráviteľné)
2. Nahraďte mlieko
Niektorí ľudia radi používajú do smoothies mlieko. Ak ho nemôžete alebo nechcete konzumovať, alebo jednoducho chcete zmenu, môžete namiesto neho vyskúšať kokosovú vodu či napríklad mlieko z orechov ako je mandľové mlieko. Vyrobiť si orechové mlieko je až prekvapivo jednoduché.
3. Najlepšia je voda
Skutočne nepotrebujete pridávať žiadne iné tekuté prísady okrem malého množstva vody. Vhodne skombinovaná zmes čerstvých ingrediencií dodá vášmu smoothie všetku potrebnú chuť a požadovanú krémovú hustotu bez potreby pridávania baleného mlieka či ovocných džúsov.
4. Pridajte vitamínovú bombu
Pridaním zeleniny a byliniek bude vaše smoothie ešte zdravšie a výživnejšie. Má to význam obzvlášť vtedy, keď si dávate smoothie namiesto hlavného jedla.
Tu je niekoľko potravín, ktoré môžete pridať do svojho smoothie ak si chcete dopriať extra dávku vitamínov:
- Vitamín A: kaeynské korenie, papája, petržlen, maliny, šafrán,
- Vitamín B6: cícer
- Vitamín C: brokolica, paprika, papája, kiwi, žltý melón
- Vitamín E: mandle, slnečnicové semiačka, lieskové oriešky
- Beta-karotén: mrkva, špenát, batatyň
- Kyselina listová: šošovica, čierna fazuľa
- Kalcium: mliečne výrobky, kel, čínska kapusta
- Vitamín K: kel, stonkový zeler, petržlen, ružičkový kel, brokolica
- Tiamín: petržlen, tmavá listová zelenina, šošovica
- Riboflavín: mlieko, špenát, morské riasy, maliny, petržlen
- Niacín: arašidy, petržlen Kyselina listová: stonkový zeler, špenát
- Lykopén: červený melón Lyzín: orechy, strukoviny
- Horčík: pšeničné otruby, mandle, kešu, špenát
- Draslík: výhonky z. repy Čerstvé bylinky ako mäta, petržlen či bazalka tiež dodajú lahodnú sviežosť a skvele sa hodia k sladkým či kyslým variantom (kombinácia uhorky, jahôd a mäty je teraz veľmi obľúbená)
5. Doplňte ho prísadami s vysokým obsahom vody
Uhorka, červený melón, ľadový šalát a mrazené hroznové bobule sú osviežujúce a pridávajú množstvo tekutiny bez výrazných príchutí. Pridaním čajovej lyžičky chia semienok pred rozmixovaním môžete tiež vhodne doplniť svoje smoothie, navyše sú bohaté na proteíny dobré tuky.
6. Použite prírodné sladidlo
Ak vo vašom smoothie chýba sladká chuť, vyskúšajte doňho pridať lyžicu (Manuka) medu. Med má lepšiu hodnotu glykemického indexu (GI) ako cukor, navyše má mnoho ďalších pozitívnych účinkov.
|
|